poręczyciel do pożyczki

BIK i inne formy sprawdzania danych przez firmy kredytowe

Nie każda firma, która działa na rynku finansowym, jest zobowiązana do wnikliwej kontroli historii kredytowej oraz zdolności kredytowania. Przepisy ustawy nakazują jednak firmom za każdym razem mieć świadomość w sytuacji klienta, która została zapisana w odpowiednich instytucjach. O jakie instytucje chodzi?

Czym jest BIK?

Podstawowym sposobem sprawdzania historii kredytowej jest Biuro Informacji Kredytowej – BIK. Dlaczego różne instytucje muszą sprawdzać zdolność? Wszystko wynika z prawa. Generalnie, niezależnie czy mówimy o bankach czy instytucjach pozabankowych, każda z firm musi znać odpowiedź na pytanie odnoszące się do historii klienta. Nie każda musi to wykorzystywać. Najczęściej chodzi o BIK, który rejestruje całą historię kredytową, niezależnie od tego czy mowa o długu spłaconym czy też nie. Jest to środek wykorzystywany między innymi przy pożyczkach długoterminowych bez BIK, by zweryfikować, czy rzeczywiście nie ma wpisu.

Pożyczka długoterminowa bez BIK. A może z BIG?

Innym typem bazy danych dłużników jest BIG. Jest to Biuro Informacji Gospodarczej i może mieć kilka podgrup, które jednak zajmują się zasadniczo tymi samymi kwestiami. Przede wszystkim chodzi o monitorowanie dłużników i sprawdzanie, czy dana osoba ma prawo do kolejnych pożyczek. Ponadto BIG to najstarsza baza, a więc ma największą ilość zgromadzonych informacji. Dzięki temu przy pożyczkach długoterminowych bez BIK udzielanych choćby we firmie FamilyLoan pożyczki z poręczycielem bardzo często korzysta ona ze wsparcia BIG.

Czym są ERIF I KRD?

Jeszcze inne ośrodki gromadzące dane to:

  • ERIF,
  • KRD.

O KRD słyszy się zdaje się częściej, choć nie jest to reguła. KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to prywatna firma, która działa na podobnej zasadzie jak BIG. Z tą jednak różnicą, że trafiają tu nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne. Dzięki temu można w szybki i łatwy sposób trafić do odpowiedniej osoby. Z kolei z ERIF korzystają liczne firmy windykacyjne, działa to podobnie do BIK. Jest doskonałym sposobem na weryfikację danych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *