Nie każda firma, która działa na rynku finansowym, jest zobowiązana do wnikliwej kontroli historii kredytowej oraz zdolności kredytowania. Przepisy ustawy nakazują jednak firmom za każdym razem mieć świadomość w sytuacji klienta, która została zapisana w odpowiednich instytucjach. O jakie instytucje chodzi?
Czym jest BIK?
Podstawowym sposobem sprawdzania historii kredytowej jest Biuro Informacji Kredytowej – BIK. Dlaczego różne instytucje muszą sprawdzać zdolność? Wszystko wynika z prawa. Generalnie, niezależnie czy mówimy o bankach czy instytucjach pozabankowych, każda z firm musi znać odpowiedź na pytanie odnoszące się do historii klienta. Nie każda musi to wykorzystywać. Najczęściej chodzi o BIK, który rejestruje całą historię kredytową, niezależnie od tego czy mowa o długu spłaconym czy też nie. Jest to środek wykorzystywany między innymi przy pożyczkach długoterminowych bez BIK, by zweryfikować, czy rzeczywiście nie ma wpisu.
Pożyczka długoterminowa bez BIK. A może z BIG?
Innym typem bazy danych dłużników jest BIG. Jest to Biuro Informacji Gospodarczej i może mieć kilka podgrup, które jednak zajmują się zasadniczo tymi samymi kwestiami. Przede wszystkim chodzi o monitorowanie dłużników i sprawdzanie, czy dana osoba ma prawo do kolejnych pożyczek. Ponadto BIG to najstarsza baza, a więc ma największą ilość zgromadzonych informacji. Dzięki temu przy pożyczkach długoterminowych bez BIK udzielanych choćby we firmie FamilyLoan pożyczki z poręczycielem bardzo często korzysta ona ze wsparcia BIG.
Czym są ERIF I KRD?
Jeszcze inne ośrodki gromadzące dane to:
- ERIF,
- KRD.
O KRD słyszy się zdaje się częściej, choć nie jest to reguła. KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to prywatna firma, która działa na podobnej zasadzie jak BIG. Z tą jednak różnicą, że trafiają tu nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne. Dzięki temu można w szybki i łatwy sposób trafić do odpowiedniej osoby. Z kolei z ERIF korzystają liczne firmy windykacyjne, działa to podobnie do BIK. Jest doskonałym sposobem na weryfikację danych.