kredyt bez bik z poręczycielem

Kredyt bez BIK z poręczycielem – od czego zacząć?

Znane wszystkim stare polskie porzekadło mówi „Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od początku”. Choć niewiele wyjaśnia, w przypadku kredytu z poręczycielem sprawdzi się doskonale. Początkiem bowiem jest znalezienie osoby, która zgodzi się zostać gwarantem oraz instytucji pożyczkowej, która w swojej ofercie posiada ten właśnie produkt finansowy. Na wstępie z listy wyeliminować można wszystkie banki, które za główny sposób oceny ryzyka udzielanego zobowiązania obrały bazy, w tym również, a nawet przede wszystkim BIK.

Poręczyciel – jak go znaleźć?

Nie każdy chce podjąć ryzyko za zobowiązanie drugiej osoby. Nie ma w tym nic dziwnego. Poręczenie stanowi zabezpieczenie dla instytucji finansowej i podpisując umowę, gwarant zgadza się na to, że będzie regulował raty kredytu, jeśli kredytobiorca tego zaniecha. Art. 876 Kodeksu cywilnego ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. jasno wskazuje, że:

przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał”.1

O wiele łatwiej jest znaleźć poręczyciela mając jedynie negatywną historię kredytową, bez zaległych zobowiązań. Jeśli jednak i one się pojawiły, poręczyciela przekonać można dodatkowymi formami zabezpieczenia, na przykład w postaci zastawienia samochodu. Argumentem przekonującym może być także umowa cywilna, a nie wekslowa, która zapewnia znacznie bezpieczniejsze warunki dla poręczyciela, a w niektórych przypadkach możliwość zdjęcia z niego obowiązku spłacania zobowiązania za niesolidnego kredytobiorcę.

Wymagania, jakie trzeba spełnić biorąc kredyt bez BIK z poręczycielem

Warto zauważyć, że poręczycielem nie może być przypadkowa osoba, która wyrazi zgodę na podpisanie dokumentów. Instytucje finansowe narzucają na gwaranta szereg wymagań do spełnienia. Wśród nich znajdują się:

  • wiek od 18 do 65-75 lat
  • obywatelstwo polskie
  • wysoka zdolność kredytowa lub nieruchomość na własność.

Dodatkowo poręczyciel nie może być w stanie upadłości konsumenckiej ani też nie może toczyć się w tej sprawie proces sądowy.

1https://www.arslege.pl/istota-umowy-poreczenia/k9/a6399/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *